ABD’nin Gözetim Kurulu: “Kripto rezerv raporları güvenilir değil”

Denetim standartlarını belirleyen ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu (PCAOB), kripto şirketleri tarafından rutin olarak finansal işlemlerin güvenilir olduğuna dair yayımlanan “proof-of-reserve” raporlarının yeterli olmadıklarını açıkladı.

Kurul, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) yetkisi altında faaliyet gösteren bir gözlemci rolünde. Çarşamba günü yapılan açıklamada ise bu gözlemler doğrultusunda mevzubahis raporların standartlara uymadıkları belirtildi.

Özellikle geleneksel finansta rastlanan tam ölçekli denetimler sağlanamadığında proof-of-reserve raporları, sanal varlık işletmeleri tarafından sıkça kullanılır. Kraken, Crypto.com, Binance gibi global platformlar da belirli aralıklarla bu raporları yayımlar.

Ancak PCAOB’ye göre bu raporlar, varlıkların yalnızca anlık bilgisini sunar. Kripto varlığın yükümlülüklerini, yeterli teminata sahip olup olmadıklarını veya varlık sahiplerinin haklarını ve sorumluluklarını ele almaz. Bu yüzden proof-of-reserve raporları, şirketlerin iç kontrolleri ve yönetişimleri hakkındaki hiçbir bilgiyi kanıtlamaz.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir