Akıllı telefonların uydulara bağlanması kolaylaştırılacak

Plana göre, hücresel sağlayıcılarla birlikte çalışan uydu şirketleri, normalde yer tabanlı hizmet için ayrılan bazı lisanslı, esnek kablosuz spektrumda çalışmak için FCC izni alabilir.

Bunun için operatörlerin sabit olmayan yörünge uydularını kullanmaları ve belirli bir alandaki karasal spektrum sahiplerinden kiralama yapmaları gibi belirli gereksinimleri karşılaması gerekecek. Ancak bundan sonra, cep telefonlarının tamamen çalışmadığı alanlarda bile açık havada hizmet verebilecekler.

Şimdiye kadar çok az cihaz uydu bağlantılarını destekliyor. Apple’ın iPhone 14 ailesi, acil durum mesajları göndermek için uyduları kullanabiliyor.

Akıllı telefonların uydulara bağlanması kolaylaştırılacak

Qualcomm’un Snapdragon Uydusu şebeke dışında mesajlaşmayı etkinleştiriyor, ancak bu yalnızca Snapdragon sistemlerini çip üzerinde ve X70 modem kullanan Android telefonlar için geçerli ve 2023’ün ikinci yarısına kadar da gelmeyecek. Üstelik taşıyıcı ortaklıkları, T-Mobile ve SpaceX Starlink tabanlı işbirliklerini başlatana kadar ciddi bir şekilde başlamayacak gibi görünüyor. Bunun için testler bu yılın sonlarında başlayacak.

Teknoloji, telefonun bir uydunun görüş hattında olmasına bağlı ve mevcut çözümlerin sınırlı bant genişliği, onları önemli veri aktarımları için kullanışsız hale getiriyor. Ancak, bir yürüyüş sırasında ilk müdahale ekiplerine ulaşmanıza veya vahşi doğada bir kamp alanına vardığınızı doğrulamanıza yardımcı olabilirler. Sonunda ise tek umut, genel veriler için uyduları kullanabilmek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir