Akvaryumları İçin Taş Topluyorlarmış: Belçikalı Turistler Tarihi Eser Kaçakçılığı Şüphesiyle Gözaltına Alındı

Belçika’nın Anvers (Antwerp) kentinden tatil için Antalya’ya gelen bir çifte, evlerindeki akvaryuma koymak için topladıkları üç parça taş nedeniyle yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Tarihi eser kaçaklığı şüphesi ile gözaltına alınan turistler, arkeolojik incelemeler sonuçlanana kadar Antalya’dan ayrılamayacak.

Belçika medyasına göre, Kim ve Warre adlı çift, tatillerini tamamlayarak ülkelerine dönmek için Antalya Havalimanı’na gitti.

Kendilerine ait tek valizi, kontrol cihazına bırakıp arama noktasından geçti.

Bu sırada güvenlik görevlileri, valizde bir sorun olduğunu belirterek çifti ayrı bir köşeye aldı.

Valizlerinden üç parça taş çıkan çift, polise ihbar edildi ve uçağa binmelerine izin verilmedi.

Tarihi eser kaçakçılığı şüphesiyle mahkemeye sevk edilen turistler, yurt dışına çıkış yasağı koşuluyla serbest bırakıldı.

Antalya Müzesi’nde yer alan uzmanların çalışmaları sonuçlanana kadar Kim ve Warre, Türkiye’den çıkış yapamayacak.

Taşların herhangi bir tarihi eser nitelediği taşıdığını bilmediğini söyleyen Warre, taşları günübirlik gezi sırasında evlerindeki akvaryuma koymak için aldığını belirtti ve şunları söyledi ?

‘Taşları boş bir arazide buldum. Biri el büyüklüğünde ve kum rengindeydi. Üzerine birisi bir çiçek deseni oymuştu. Diğer ikisi üçgen şeklindeydi, kumsalda düzinelercesini bulabileceğiniz türden. Kesinlikle bir tapınağın sütunu falan değildi. Evde akvaryumuma koymak için onları yanıma aldım’

SkyNews’in sosyal medyada paylaştığı haber, büyük ses getirirken haberde kullanılan dil ile olayın basite indirgenmesi tepki çekti.

Prof. Dr. Emrah Safa Gürkan da haberin ciddiyetine ilişkin bir paylaşımda bulundu.

‘Tarihi bir alandan alınan bir taş kesinlikle bir eserdir. Bu, bir bankayı soyup üzerinde rakamlar ve sayılar olan birkaç kağıt parçası aldığınızı söylemeye benzer.  Bu dünyanın her yerinde ciddi bir suçtur.’

SkyNews’in haberine gelen diğer tepkiler ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x