Euro Bölgesi düzenleyicileri borç hiyerarşisini destekliyor

Investing.com – İsviçreli yetkililer, Credit Suisse Group (NYSE:CS) AG’nin (SIX:CSGN) daha riskli bir tahvil sınıfının borcunu silme kararından kaynaklanan piyasa endişelerini yatıştırmaya çalışırken bölgedeki bir bankanın başarısız olması durumunda yetkililer, mevcut borç hiyerarşisini destekliyor.

AB’nin Tek Çözüm Kurulu, Avrupa Bankacılık Otoritesi ve ECB Bankacılık Denetimi yaptıkları ortak açıklamada, İsviçreli meslektaşlarının bu hamlesini “memnuniyetle karşıladıklarını” ve bunun “finansal istikrarın sağlanmasına” yardımcı olduğunu belirtti.

İsviçreli mali düzenleyici Finma, sorunlu kreditörün hafta sonu daha büyük rakibi UBS Group AG (SIX:UBSG) ile hükümet aracılı birleşmesinin bir parçası olarak Credit Suisse’deki 17 milyar dolar değerindeki Ek 1. Aşama (AT1) borcunun silinmesini emretti. Ancak Credit Suisse hissedarları yine de hisseleri için bir miktar tazminat alacak.

Duyurunun yatırımcıları şaşırtması ve banka tahvilleri piyasasının büyük bir kısmına şüphe düşürmesinin ardından Avrupa banka hisseleri ve tahvilleri, Pazartesi günü sert bir düşüşle açıldı.

Euro Bölgesi yetkilileri, bu endişeleri gidermek amacıyla bir bankanın iflası durumunda AT1 borcu sahiplerinden önce, öz sermaye sahiplerinin zarar edeceğini söyledi.

“Özellikle adi özkaynak araçları, zararları ilk karşılayacak olanlardır ve ancak bunların tamamen kullanılmasından sonra Ek 1. Aşama borcun yazılması gerekecektir. Bu yaklaşım geçmiş vakalarda tutarlı bir şekilde uygulanmıştır ve SRB ve ECB bankacılık denetiminin kriz müdahalelerindeki eylemlerine rehberlik etmeye devam edecektir.”

“Ek 1. Aşama, Avrupa bankalarının sermaye yapısının önemli bir bileşenidir ve öyle kalacaktır.”

Yetkililer, Avrupa bankacılık sektörünün “sağlam sermaye ve likidite seviyeleriyle dirençli” olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir