Hayrettin Gül kimdir, kaç yaşında, nereli? Hayrettin Gül neden hapisteydi? Hayrettin Gül’ün cezası neden kaldırıldı?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası bulunan 75 yaşındaki hükümlü Hayrettin Gül’ün kalan cezasının kaldırılmasına karar verildi. Yurttaşlar, Madımak Katliamı’nın faili Hayrettin Gül’ün kim olduğunu ve neden cezasının kaldırılığını merak etti. Peki, Hayrettin Gül kimdir, kaç yaşında, nereli? Hayrettin Gül neden hapisteydi? Hayrettin Gül’ün cezası neden kaldırıldı?

HAYRETTİN GÜL KİMDİR?

Hayrettin Gül, 5 Nisan 1948’te Sivas’ta doğdu.

Gül, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Oteli’nde çıkan yangında 37 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan olaylarda fail olarak adı geçmiştir. Ankara 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılmış, fakat daha sonra cezası müebbet ağırlaştırılmış hapis cezasına dönüştürülmüştü.

Gül, 1997 yılında yaşanan 28 Şubat sürecinde de ‘mağdur’ sıfatıyla dikkat çekmiştir. O dönem yürütülen soruşturmada yer alan savcı Mustafa Bilgili’ye gönderdiği mektupta “28 Şubat mağduruyum. Dosyalarımızı inceleyin, beraatimi verin” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Madımak Faili’nin ömür boyu hapis cezasını kaldırdı.

MADIMAK OTELİ’NDE NE OLDU?

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas’a giden çoğunluğu Alevi aydın ve ozanlardan oluşan 33 kişinin Madımak Oteli’nin yakılması sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 29 yıl geçti. Hayatını kaybedenler her yıl farklı etkinliklerle anılıyor. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal Şenlikleri’na katılanların kaldığı Madımak Oteli yakıldı.

Olayda çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x