Kediler Neden “Pisi Pisi”ye Yanıt Veriyor?Kedi Uzmanlarının Oldukça İlgi Çekici Teorileri Var…

Diğer davranışlarda olduğu gibi – örneğin bip sesi – kedilerin Pspsps’i duyunca canlanma dürtüsünün kanıtlanmış bir bilimsel açıklaması yoktur; ve araştırmacılar gizemi çözmeye çalışmak için tam olarak zaman ve para harcamıyorlar. Ancak kedi uzmanlarının oldukça ilgi çekici teorileri var:

Özellikle popüler olanı frekansla ilgilidir. Kediler, insanlardan daha yüksek frekanstaki sesleri duyabilir ve bu ses , diğer insan seslerinin çoğundan daha yüksek bir frekansta çalışır. Veteriner davranış uzmanı her birinin sesi bir p ile kesildiğinde , bunun “ani ve dikkat çekici, staccato bir ses yarattığını” söyledi. Ve pisi pisi, insanların genellikle söylediklerinden farklı olduğu için kediler bunun nereden geldiğini araştırmaya daha yatkın olabilir.

Pisi pisiye tepki verme eğilimi, kulağa neye benzemediğiyle (diğer insan gevezelikleri) daha çok neye benzediğiyle ilgili olabilir . Macaristan’ın Eötvös Loránd Üniversitesinden etoloji profesörü Péter Pongrácz, Reader’s Digest’e kemirgenlerin “yüksek perdeli gıcırtı seslerinin, insanların çıkarabildiği s ve diğer tıslama benzeri seslerle kabaca birbirine yakın olduğunu” söyledi. Pet Keen , pisi pisi ‘nin , yaprakların hışırtısı ve vızıldayan böceklerden tehlikeyi hisseden bir anne kedinin uyarıcı tıslamasına kadar kedilerin dikkat ettiği diğer sesleri de akla getirebileceğini belirtiyor .
Kedilerin genellikle pisi pisiye tepki vermesi de mümkündür çünkü onları istemeden de olsa bunu yapmaları için eğitmişizdir.

Terimin ilk olarak nereden geldiğine gelince, Reader’s Digest bunun kısmen Light Crust Doughboys’un 1930’larda yazdığı “Pussy, Pussy, Pussy” şarkısıyla popüler hale getirildiğini düşünüyor . Aslında tempo o kadar hızlı ki neredeyse “Pspsps” şarkısını söylüyorlarmış gibi geliyor. Kedinizin kabul edip etmediğini görmek için parçayı çalmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x