Son dakika: Merkez Bankası’ndan kur korumalı mevduat kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankacılık sistemini TL’yi cazip kılacak şekilde dönüştüren adımlarına devam ediyor.

Uygulama talimatında yapılan değişiklikle TL dönüşümlü kur korumalı hesaplarda asgari faiz zorunluluğu kaldırıldı. Böylece bankaların TL dönüşümlü kur korumalı hesaplara politika faizinin altında faiz verebilmesinin önü açılmış oldu. Yapılan değişiklikle standart TL mevduat desteklenirken, KKM’ye verilen faiz cazip olmayacak.

Merkez Bankası’nın politika faizinden düşük oranlar uygulanan KKM hesaplarında kur farkının banka tarafından ödenecek faiz veya kar payından yüksek ancak politika faizi ile hesaplanan tutardan düşük olması durumunda aradaki farkın tamamı banka tarafından karşılanacak.
Kur farkının politika faizi ile hesaplanan tutardan yüksek olması durumunda ise söz konusu destek tutarının, politika faizi ile hesaplanan tutara kadar olan kısmı banka tarafından ödenirken üzerindeki kısmı Merkez Bankası tarafından ödenecek.

ÜST SINIR DA KALDIRILMIŞTI

Kur korumalı hesaplarda politika faizinin 300 baz puan üstündeki azami faiz uygulaması mart ayında sona ermişti. Buna göre üst sınırı bankalar belirliyor.

CNN Türk muhabiri Gülşen Coşkun açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “KKM ile ilgili olarak Merkez Bankası yeni karar almış oldu. Türk lirası dönüşümlü KKM hesaplarında asgari faiz zorunluluğu kaldırılmış oldu.

KADEMELİ ÇIKIŞ

Bir süredir KKM’ye ilişkin olarak bazı gelişmeler bekleniyordu. Zaman zaman bu konuyla ilgili bazı adımlar atıldığını görmüştük. Son olarak KKM’ye ilişkin olarak ne zaman sona erecek? Buna benzer konular da gündemdeydi. Buna ilişkin olarak net bir takvim ifade edilmiyor. Ekonomi yönetiminin yaptığı açıklamalarda kademeli bir sürece işaret edildiğini görüyorduk.”

TCMB BAŞKANI ERKAN’DAN DEZENFLASYON MESAJI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, “İİT-İSEDAK Merkez Bankaları Forumu Toplantısı” açılış konuşmasını yaptı. Erkan yaptığı açıklamada, son dönemdeki düzenlemelerin Türk lirası mevduat payının arttırılmasını hedeflediğine işaret etti.

Erkan, “Öncü göstergeler, yerli ve yabancı yatırımcıların portföylerindeki Türk lirası varlıkların payını artırmaya başladığına işaret etmektedir. Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x