Son dakika: Murat Kurum CNN Türk’te İstanbul için projelerini tek tek açıkladı

Yerel seçimler için geri sayım başladı. Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum CNN Türk’te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında projelerini açıklıyor. Kurum’un açıklamaları özetle şöyle: Biz İstanbul’a ilişkin projelerimizi, hayallerimizi milletimizle paylaşıyoruz. İstanbul’un bıkmışlığını, usanmışlığını gördük. Kartopu gibi sevgi büyüdü. Gittiğimiz her yerde de coşkunun arttığını gördük. Milletimiz 31 Mart’ı bekliyor. Artık şu 5 yılın hesabını sandıkta soralım. İstanbul’un özlemle beklediği güzel günlere kavuşmayı bekliyor.

Bu süreçte televizyon yayınlarıyla, yaptığımız mitinglerle vatandaşımıza gittik. Biz kendimizi anlatmaya çalıştık. 39 ilçeye bu süreçte gitmek, bazılarına birkaç kere gittim. İstanbul’un bir birlik bütünlük içinde olmayışından da rahatsızlık var. Ticaret Odası diyor ki şu hizmetleri alamadık, İstanbul Belediyesi şu hizmetleri verse gibi eksiklikleri gördük. İstanbul gibi metropolün eksiklikleri var. Burada mesele parti de değil. İstanbul’un geleceği.

“ALGI VE BAHANE SİYASETİ ŞEHRİ YORMUŞ”

Şehrin sorunlarını çözmek adına bana Bakanlıktayken bir kere gelinmedi. Şu 5 yıllık süreçte Bakanlara laf yetiştiren belediye başkanı. Bir taraftan engelleniyoruz siyaseti. Bu İstanbul’u yormuş. Bunların çözülmesi gerektiğine inanıyorum.

İSTANBUL MİTİNGİ

Dün aslında 31 Mart’ın provasını gerçekleştirdik. Ramazan ayı olmasına rağmen 650 bin vatandaşımız orada büyük bir coşkuyla geldi. Madem öyle sen çok daha iyisini yap. Kendileri miting yapmaktan imtina ediyorlar. Bizim 650 bin vatandaşımız gelip ramazan günü orada o coşkuyu yaşıyoruz. Bizi şu süreçte projelerimiz üzerinden eleştirdiklerini gördünüz mü? Bulabildikleri bir şey yok. Projelerimizi açıkladık, projelere ilişkin de hiçbir eleştiri yapamıyorlar.

“İSTANBUL’UN KAYNAKLARINI ÇARÇUR ETTİLER”

Bu işi siyaset üstü görmeleri lazım demelerine rağmen gidip oraya dava açtılar. Vatandaşımız çaresiz bir biçimde riskli binalarda beklesin, bu mu yani çözüm! Talihsiz açıklamalarla karşı karşıya kaldık. O kadar yoğun çalışıyoruz ki biz gece 2’lere 3’lere kadar. İster istemez hata da yaparsınız. Orada samimiyet önemli, ne söylemek istediğiniz önemli. Onların derdi anlamak değil ki. Ufak şeylerden algı oluşturalım. İstanbul’a verdikleri vaatleri hatırlamayanlar İstanbul’a 17.88 km metro yapanlar bunları konuşmuyorlar ‘aa öyle dedi böyle dedi’.

Bedelli askerlik yapanların vatan sevgisini sorgulamıyorum. Balya balya paralarla fotoğraf verdiler. Olabilir mi? İstanbul’un kaynaklarını çarçur ettiler şimdi utanmadan sıkılmadan Hızray projesini vaat olarak veriyorlar. Neden başlamadın 5 senedir.

“İSTANBUL’U BASAMAK OLARAK KULLANIYOR”

İstanbullular kendileriyle ilgilenen belediye başkanı istiyor. Televizyon kanallarına bu soruları soracaklar diye çıkamıyorlar. Bizlere para konusunu sormayın, vaatleri sormayın. İstanbul’un sorunlarını konuşmayacaksak, neyi konuşacak bu millet? Belediye başkanından ne bekler insan? Trafik sorunu, deprem sorunu, sosyal adaletsizlik, metrobüslerdeki kuyruklar… Belediye başkanlarından çözümü konusunda irade bekler. Aksine bunların hiçbiri konuşulmuyor. 80 ile gidip Cumhurbaşkanı yardımcısı olmak için miting yapmasını beklemez. Partisinin dizaynı için İstanbul’un kaynaklarının harcanmasını beklemez. İstanbul’un sorunları hatırlanmıyor. İstanbul’u nasıl basamak için kullanırım anlayışı. Bu da İstanbul’u yormuş. İstanbullular kendileriyle ilgilenen belediye başkanı istiyor.

BENİM DERDİM İSTANBUL

31 Mart’ta biz yerel seçime gidiyoruz. Sandıkta milletimiz hür iradesini yansıtacak. Bu yerel seçimde hizmet oylanacak, eser oylanacak. İstanbul’un sorununa ilişkin yapılacak projeler oylanacak. Bu yerel seçimde ülke gündemini konuşmayacağız. Muhalefet pişirip pişirip ülke gündemini yerel seçime taşımaya çalışıyor. Vatandaşımız sandığa gittiğinde şöyle bir kıyas yapacak. 5 yıldır maalesef bahaneden başka bir şey üretilmemiş. Sosyal medya belediyeciliği yapılmış. Reklama ayrılan bütçe depreme ayrılan bütçenin 2 katı. İsrafı bitirdik yazılarını her yere asıyorlar buna da 550 milyon lira harcıyorlar. Sorunlar dağ gibi büyümüş. İstanbul’da yaşamak çile olmuş. Onlar balıkçıda yemek yerken biz 81 ile hizmet ediyorduk. Onlar kayağa gittiklerinde Elazığ’ı Malatya’yı ayağa kaldırmak için çalışıyorduk. Şehirlerimizi ihya etmek için bu çalışmaları yaptık.

“VERDİĞİM HER SÖZÜ TUTTUM”

Şehrimiz iki tarafı kıyas edecek. İstanbul huzura kavuşsun diyen, İstanbul’daki trafik sorunu çözülsün diyen, 7 gün 24 saat yine çalışacak bir Murat Kurum orada. Diğer tarafta da sürekli bahane üreten yönetim. Vatandaşımız sandığa gittiğinde geleceğini oylayacak. Yeniden Refah partili seçmen CHP anlayışını en iyi bilen odur. Bu belediyecilikten çektikleri kadar hiçbir belediyecilikten çekmemişlerdir. Ayasofya rahmetli Erbakan hocamızın rüyası değil miydi? Bunu yapan bir irade var. Öbür taraf ne diyor müze olmalıydı. Gümüş Moturu bilirsiniz siz orası. Oraya millet bahçesi yaptık. Hocamızın hayali vardı bu ülke motor üretsin, tank yapsın. Bu hayalleri gerçekleştiren irade var. Yeniden Refah Partili seçmen hür şekilde kendisini ifade edebiliyor. Kuran kurslarımıza giden çocuklarımızı ortaçağ zihniyeti olarak adlandıran zihniyet var karşıda. 16 milyon İstanbul’da yaşayan herkesin oyuna talibim, benim derdim İstanbul. O yüzden burada iradeyi Murat Kurum’dan yana kullanmaları gerekir. Murat Kurum geçmişte sözünü tuttu.

Elazığ’da yapılan konutlarımız. Afetten sonra yapıldı teslim edildi. Gidin Elazığ’a sorun deyin ki 1 yıl içerisinde teslim edeceğiz dedi yaptı mı yapmadı mı? Gidin Kastamonu’ya Rize’ye Bartın’a. Malatya Gökçe yeniden bir ilçe kurduk. İnsanımızın güven içerisinde yaşadığı ilçe oldu. Bu acılar bir daha yaşanmasın dedik, gittik hızlı bir şekilde yaptık. Antalya – Muğla yangınları tarihin en büyük yangınlarıydı. Ben köylerin hepsine gittim. Orayı da CHP yönetiyordu. Bir tane konut yapmadılar. İzmir depreminde yine gitmiştik oranın koordinasyonunu yapıyorduk.

VAAT HATIRLAMAMA HESABI SANDIKTA SORULACAK

Her şehirde bizim dostumuz var, kardeşliğimiz var. Bayraklı’da sözümüzü tuttuk. O zaman hatırlayın yine yapamazlar dendi, sözlerini tutmayacaklar dendi. İzmir ile alakalı vatandaşımız bizi sokakta çeviriyor. Ben CHP’liyim sizleri tebrik ederim diyor. Bunların hepsi çalışarak oldu. Bir tarafta bunları yapanlar var bir tarafta vaadini hatırlamayanlar var. Sandıkta hatırlamamanın hesabını İstanbullular soracak.

Gittik hamdolsun milletimize mahcup olmadık. İzmir Bayraklı o apartmanın olduğu yer. En son asrın felaketi. 11 ilde ne büyük acılar yaşadık. 3 ayda 180 bin konutun şantiyesine başladık. 180 bin konutun temelini 3 ayda attık. Burada vatandaşımıza sözümüzü tuttuk. 307 bin konut devam ediyor.

İSTANBUL’A VAATLERİ

İstanbullular deprem korkusuyla yaşamayı mı güvenli bir gelecek mi bunu seçecekler. İsanbullular güvenli bir gelecek mi yoksa hep bir bahane ve o bahane üzerine siyaset yapan anlayışı mı tercih edecek? Bizim ulaşımla ilgili hedefimiz İstanbul’da yaşamak bir çile haline gelmiş.

TRAFİĞE ÇÖZÜM

Bugün İstanbul’da 2019’da teslim ettiğimizde trafik yoğunluğu yüzde 47. 2024’te yüzde 64’e gelmiş. Pik saatlerde yüzde 90’lara gelmiş. Düşmesi gereken yoğunluk 64’e çıkmış. Nüfus artmamış bu 5 yıllık süreçte. Tamamen iş bilmezlik, beceriksizlik. 2019’da bizim devam eden projelerimize dokunmasalar, iptal etmeseler bugün yüzde 47 çok daha aşağılara düşecek.

Hedefimizi bugünkü toplu ulaşımdaki yüzde 26’lık oranı ilk 5 yılda iki katına, ikinci 5 yılda da raylı sistem oranımızı yüzde 48’e çıkarmak istiyoruz. Şu an İstanbul’daki trafiğin oranları. Yüzde 72 karayolu trafiği var. Yüzde 26’sı raylı sistemi yüzde 2 denizyolu. Mevcut başkan 2019’da denizyolunu 2 katına çıkaracağız dedi. Onu da çıkarmadı. 5 yıl sonra İstanbul’da raylı sistem kullanımı yüzde 37’ye çıkacak. Denizyolunu yüzde 3’e çıkaracağız karayolunu yüzde 60’a düşereceğiz. 2034’teki hedefimiz raylı sistemin yüzde 50’ye yakın kullanılması lazım. Biz yaptığımız her işe çok yönlü bakmak zorundayız. Burada 50 yıllık planlar yapmamız lazım şehir için. Metro ağını 650 km’ye çıkaracağız. Şu anki metro ağı 379 km.

Engelleniyoruz diyorlar bu arada Ulaştırma Bakanlığımız 5 katı metro yapmış. Büyükşehir belediyesi 17.88. Engelleyen kendileri. Büyükşehir belediyesş 17.88 yapıyor Ulaştırma Bakanlığı 87 km metro hattını İstanbul’a kazandırıyor. Biz ne yapacağız. 379 km’yi 650 km’ye çıkaracağız.

6 AYLIK EYLEM PLANIMIZI AÇIKLAYACAĞIM

Ben bu hafta ilk 6 aylık eylem planımızı da açıklayacağım. 6 ayda ne yapacağımız İstanbullular bilecek. Her şey şeffaf olacak. Her şey çok güzel olacak dediniz güzel olan ne var İstanbul’da. Ulaşım çile olmuş deprem korkusu artmış. Rahmetli Kadir ağabey zamanında atılan metroların temellerini ben attım diyorlar.

Mecidiyeköy Mahmutbey hattının yüzde 99’unu tamamlamışız yüzde 1’ini yapmış. Ben açtım diyor. Dudullu Bostancı yüzde 30’unu kendi tamamlamış. Ben ne diyorum senden 372 km ile alıyorum 650’ye çıkaracağım. Siz de bana 5 yıl sonra soracaksınız. Ben bunu diyorum ki yapacağım.

“BOĞAZ’I KESİNTİSİZ ŞEKİLDE METROYLA GEÇECEĞİZ”

Bir kere Boğaz’ı kesintisiz şekilde metroyla geçeceğiz. Metrobüsü de bu hatlarımızı açtıktan sonra ona ihtiyaç kalmayacak. Bununla birlikte Samandıra Yenidoğan hattı. Ağır vasıtayı şehrin kuzeyine alacağız. Bir taraftan ticaretimizi düşüneceğiz.

İSTANBUL’UN HER İLÇESİNDEN METROYA BİNİP TOPLU ULAŞIMI KULLANABİLECEĞİZ

650 km’ye çıkararak toplu ulaşımda metro oranını artıracağız. Bununla birlikte tüneller yapacağız. İkinci 5 yılın metrosu da bin 4’e çıkacak. İstanbul’un trafik çilesi bitecek. O günkü projeksiyon yeniden değerlendirilir. İstanbul’un her ilçesinden metroya binip toplu ulaşımı kullanabileceğiz.

2 yakaya 122 km tünel yapacağız. Alternatif bir yol güzergahı koymanız lazım. Mevcuttaki tüneller 22 km. 5 yıllık süreçte İstanbul’da tünel işi yapılmamış. İlk 5 yılda Kilyos’tan bir vatandaşımız Dolmabahçe’ye ulaşacak buradan da Bayrampaşa Esenler’e kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak. İstanbul’a alternatif yol güzergahı olacak.

“MOTORSİKLET YOLLARI YAPACAĞIZ”

Bunların hepsi çalışılmış projeler. Vatandaşımız Mahmutbey’de neden sıkıntı çekiyor. Yıllardır bekliyor vatandaşımız. Harfiyat döktükleri yer var orada işe başlama töreni yapıyorlar. Harfiyat döküyorsun şimdi de harfiyatları kaldırmak için bu milletin parasını harcayacaklar. Madem yapacaksın devam et.

Motor yolları yapacağız. 600 bin motosiklet kullanıcı var. Motosiklet yolunu İstanbul’a kazandırıyoruz. Bizim bisiklet yolunu artırmamız lazım çevre için hava için. Sonuçta şehrin bir ihtiyacı. Bu ihtiyacı çözmek adına bir irade ortaya koymamız lazım. Biz burada motosiklet yollarıyla da ulaşımda alternatif güzergah ortaya koyduk.

64 DAKİKALIK ULAŞIM 39 DAKİKA OLACAK

Şu an 64 dakikada gidiyorsunuz. Biz bunu 25 dakika azaltacağız. 39 dakikaya düşüreceğiz. Eğer İstanbul’a hizmet etmezseniz o 64 dakika 80’lere 90’lara çıkar. 31 Mart İstanbul için köprüden son çıkış. 31 Mart İstanbul’un geleceğine karar vereceğimiz tarih.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
setrabet
slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
maltcasino
milanobet
milosbet
mobilbahis
mrbahis
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
betebet
betexper
betine
bet
betkolik
betkom
betlike
betmatik
betnis
betonred
bahisal
bahiscom
bahsegel
baymavi
baywin
1xbet/a>
7slot
akcabet
aresbet
asyabahis
bahigo
bahis1000
vevobahis
kingbetting
anadolucasino/a>
goldenbahis
betticket
betovis
casinoper
kartal escort
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
Ümraniye Escort