YÖK’ten yurt dışındaki araştırmalara destek

YÖK doktora öğrencileri ve araştırmacıların uluslararası standartlarda araştırma yapmalarına imkân sağlamak amacıyla yeni projeler başlatıyor. Onlardan biri olan “Uluslararası Araştırmacı Projeleri” ile dünya üniversite sıralamasında son 3 yıl içinde ilk 700’e giren üniversitelerde araştırmalar yapılması teşvik edilecek.

DESTEKLEME PROGRAMLARINI YAYGINLAŞTIRACAĞIZ
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, öncelikli hedeflerinden birinin temel bilim araştırmalarında üniversitelere kadro, kaynak ve altyapıyla yeni yetişen bilim insanı adaylarına güçlü üniversite programları ve araştırma bursu desteği sağlamak olduğunu belirtti. Özvar, “Genç Beyinler Projesi bu yıl hayata geçecek. Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak doktorasına temel bilimlerde devam eden genç bilim insanı adayları bu destekten yararlanacak. YÖK olarak önümüzdeki yıl diğer bilim alanlarında da benzer bilimsel araştırmaları destekleme programlarını yaygınlaştıracağımızı şimdiden bütün bilim camiamıza duyurmak isterim” dedi.

ARAŞTIRMA İÇİN 20 BİN TL DESTEK VERİLECEK
Temel Bilimlerde Genç Beyinler Projesi ile üniversitelerin araştırma görevlisi kadrosundaki 100 doktora öğrencisine tez konuları hakkında yurt dışında araştırma yapmaları için aylık 20 bin TL’ye kadar destek verilecek. Yükseköğretim kurumlarındaki araştırma görevlisi kadrosunda görev yapan doktora öğrencileri tez konularına ilişkin Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik alanlarında yurt dışında araştırma yapabilecek. YÖK, bu doktora öğrencilerini yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında araştırma yapabilmeleri için 1 aydan 3 aya kadar görevlendirecek. Söz konusu öğrencilere ayrıca 10 bin TL ulaşım desteği sağlanacak.

BAŞVURU TARİHİ YÖK TARAFINDAN AÇIKLANACAK
Bu haktan yararlanmak isteyenlerin; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve bir devlet yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi olması gerekiyor. Bunun yanı sıra fizik, kimya, biyoloji ve matematik alanlarında doktora eğitiminin tez aşamasına geçmiş olmaları ve son 3 yıl içinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS’den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından en az 75 puan aldıklarını belgelemeleri gerekecek. Ayrıca başvuru tarihi itibarıyla doktora eğitimlerine son üç yılda başlamış olmaları ve University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında son 3 yıl içerisinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerin birinden davet mektubu almaları şartı aranıyor. Projenin başvuru tarihleri ve başvurularla ilgili detaylar daha sonra YÖK tarafından duyurulacak. Başvurular bağlı bulunulan fakülte veya enstitüye yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir