Yurt içinde bu hafta hangi gelişmeler takip edildi?

Investing.com – Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin acısı devam ederken bölgede görülen sel baskınında 18 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Bu hafta siyasi cephede gerek iktidar gerekse muhalefet yetkilileri afet bölgesinde çalışmalar yürütmeyi sürdürdüler. Seçim startının da verildiği haftada öne çıkan gelişmeleri siz değerli okuyucularımız için derlerdik.

YSK seçim sürecini başlattı

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin genel usul ve esaslarını yayımladı. Depremzedeler başta olmak üzere, ikamet ettikleri il dışında oy kullanacak kişilerin 17 Mart saat 23.59’a kadar adres değişikliği beyanında bulunması gerekiyor.

YSK Başkanı Ahmet Yener, bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler için yasanın öngördüğü miktarın 55 bin 598 TL olduğunu, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenilen cumhurbaşkanı adayları içinse miktarın 555 bin 980 TL olduğunu açıkladı.

Depremin maliyeti 2 trilyon TL

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda depremin yol açtığı felaketin Türkiye ekonomisi üzerindeki toplam yükünün yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) düzeyinde olduğu belirtildi. Tahmin edilen bu rakamın2023 yılı milli gelirinin yaklaşık %9’una ulaşabileceği ifade edildi.

Motorinin litre fiyatı 20 TL’nin altına indi

Bu hafta küresel piyasalarda ABD’de başlayan banka krizinin Avrupa’ya da sirayet etmesi ve resesyon endişelerinin artmasıyla petrol fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Yurt içi akaryakıt fiyatlarını belirleyen petroldeki kaybın etkisiyle motorine 1,34 TL indirim yapıldı ve motorinin litre fiyatı yaklaşık bir yıl sonra 20 TL’nin altına indi.

Türkiye’nin nüfus yapısı değişti

Genç nüfusa sahip olan Türkiye’de son yıllarda nüfus yapısı değişti. TÜİK verilerine göre 65 yaş üzerini oluşturan yaşlı nüfusunun toplam nüfus içindeki payı %9,9’a yükseldi. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranının %10’u geçmesi nüfusun yaşlanmaya başladığını gösterir. Türkiye’de yaşlı nüfus, diğer yaş gruplarındaki nüfusa göre daha yüksek bir hız ile artış gösterdi.

Altın fiyatları rekor kırdı

Küresel resesyon korkularının artmasıyla yükselen altın fiyatı ons başına 1.950 dolara çıkarken yurt içinde ise rekor tazeledi. Gram altın 1.194 TL’yi görürken cumhuriyet altını ise 8 bin 100 TL’ye çıkarak tarihi zirveye ulaştı.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir