Canlı Anlatım: AK Parti’de kongre heyecanı başladı! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘yeni dönem’ mesajı

AK Parti, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesi bugün olağanüstü kongreye gidiyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kongredeki konuşmasında yerel seçim startını da verecek. 

Ankara Spor Salonu’nda yapılan kongrenin ana sloganları “Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri” ve “Cumhuriyet’in yüz akı, Türkiye’nin yüz akı” olarak belirlendi.

14 Mayıs seçimleriyle birlikte milletvekilleri ve ardından Meclis grup yönetiminin yüzde 65’ini; kabinenin yüzde 90’ını, bakan yardımcılarının yüzde 64’ünü değiştiren Erdoğan’ın, kongreyle birlikte Genel Merkez yöneticilerinin de yarısından fazlasını yenilemesi bekleniyor. 

07 Ekim 2023

‘YENİ YÜZLERLE PARTİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ’


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi öncesi salon dışında kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Aşkınız, sevdanız ve dayanışmanız için her birinize teşekkür ediyorum. Salonlara, stadyumlara sığmayan şu sevginiz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Buradan sizlerin vasıtasıyla 81 ilimizin tamamına, 85 milyon vatandaşımın her birine selamlarımı iletiyorum. Bugün, çok özel bir gün, bugün, Türkiye Yüzyılı için istisnai bir gün. Bugün, AK Parti için, partimizin temsilcisi olduğu davamız için, müstesna bir gün. Biraz sonra Türkiye Yüzyılı için hep yeni, hep ileri diyerek partimizin 4’üncü Olanağüstü Büyük Kongresi’ni gerçekleştireceğiz.

YENİ SESLER, YENİ YÜZLER…

Yeni bir döneme, yepyeni bir heyecanla merhaba diyeceğiz. Siyasette öncüsü olacak kurmay kadroyu inşallah delegelerimizin oylarıyla belirleyeceğiz. Böylece geçmişten bugüne kadar partimize hizmet etmiş kardeşlerimizin yanı sıra yeni seslerle, yeni yüzlerle partimizi daha da güçlendireceğiz. 

Kuruluşumuzdan bugüne kadar 3’ü olağanüstü olmak üzere toplam 10 tane büyük kongre yaptık. Bu kongrelerin tamamını da birileri gibi sandalyelerin havalarda uçuştuğu atmosferde değil, büyük bir coşkuyla, kardeşlik ve uhuvvet ikliminde icra ettik.

Her bir kongremizden parti ve siyaset kurumu olarak güçlenerek çıktık. İnşallah bugün de aynısını yapacağız. Cumhuriyetin yüz akı, Türkiye’nin ortak aklı, öyle bir kadro olarak bundan sonra geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğiz. Kongremizin şimdiden partimiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum. Rabbim bizleri şu karşımdaki muhabbeti eksik etmesin. Milletimize karşı bizleri mahcup etmesin.

14 ve 28 Mayıs seçimlerini AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak hamdolsun büyük bir zaferle başardık. Böylece 22 yıllık tarihimizde 17’nci seçim zaferimize imza atmış olduk. Durmak yok, yola devam. Hep beraber yürüdük. Şahsımızı ve partimizi hedef alan nice saldırıya, nice iftiraya iktidara gelebilmek için terör örgütleriyle iş tutan nice bedhahlara rağmen milli iradeye gölge düşürmedik. Bu topluluk, hamdolsun birbirinden kopmadı, ihanet edenler oldu, onlar yoluna, biz de yolumuza. İnşallah onlar, burada da dikiş tutturamayacaklar. Biz de burada milletimize hizmet yolunda emin adımlarla yürüyeceğiz. Buradan bir kez daha her iki seçimde de destek ve dualarını bizden esirgemeyen aziz milletimize teşekkür ediyorum. 

Kampanya dönemi boyunca gece gündüz demeden koşturan siz dava kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Sandıklara sahip çıkarak milli iradenin özgür bir şekilde tecelli etmesine imkan sağladığınız için her birinizi kadın, erkek tebrik ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Yurt dışında yaşayan gurbetçi kardeşlerime özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Demokrasi şöleni içinde yüzde 90’ları bulan rekor katılım oranlarıyla tüm dünyaya örnek olacak bir olgunlukla seçim sürecini geride bıraktık. Seçimlerle birlikte Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, milletimizden bir kez daha onay aldı. Türkiye’yi yönetecek kadro, vizyon ve programın sadece partimizde ve ittifakımızda olduğu tekrar ortaya çıktı. Altılı masa dediler, 16’lı masa dediler, 116’lı masa dediler, ne oldu? Bak şimdi o masadan parlamentoda kimse var mı? Düşünebiliyor musunuz? Başkanlarının parlamentoda olmadığı altılı masa var. Elhamdülillah Cumhur İttifakı parlamentoda. Biz de seçimlerden hemen sonra hiç vakit kaybetmeden hükümetimizi kurduk. Türkiye Yüzyılı’nın inşası için kaldığımız yerden tekrar çalışmaya başladık. Çeşitli zorluklarla da karşılaşsak, Türkiye’yi hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Bizi yıldırmak isteyenlere aldırmıyoruz.

07 Ekim 2023

BAKAN TEKİN’DEN ‘MÜLAKAT’ AÇIKLAMASI


Eğitimde ‘Mülakat’ tartışması konusuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin önemli mesajlar verdi.

CNN TÜRK’te Dicle Canova’ya konuşan Bakan Tekin, ‘Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var. Mesleğin kendi iç dinamikleri içerisinde mülakatın ihtiyaç duyulan alanlarda devam edeceğini söylüyor. Ben en önemli meslek öğretmenliktir diyorum. Öğretmenliği kutsal bir meslek olarak görüyorum. Mülakatın öğretmenlik için gerekli olması gerektiğini düşüyorum. Torpil olmayacak kimse kimseyi bilmeyecek. Hala endişesi olanların önerisini de dahil edelim dedik. Ben öğretmenliği önemsiyorum.’ dedi.

OKUL YEMEKLERİ TARTIŞMASI 

Okul yemekleriyle ilgili devam eden tartışmalarla ilgili de konuşan Bakan Tekin, ‘Altyapının hazırlanması gerekiyor, sayı artacak.’ ifadelerini kullandı.

07 Ekim 2023

İSTANBUL VE ANKARA’DA SON DURUM NE?


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, yerel seçimle ilgili İstanbul ve Ankara’da daha şanslı olduklarını ve tablonun değiştiğini belirtti. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya konuşan Şen şu ifadeleri kullandı;

2023-2024 seçimlerinden 2028-2029 seçimleri için projeksiyonlar çıkaracağız. O şekilde çalışıyoruz. Hep ileri diyoruz, hep yeni diyoruz. Daha ileriye gitmek çalışmayı gerektirir, üretmeyi gerektirir. Politikalar üreteceksiniz. Halk ne diyor, seçmen ne diyor? Ona bakarak yapmalısınız.

‘İSTANBUL VE ANKARA’DA TABLO DEĞİŞTİ’

İsim olarak bir şey söylemem mümkün değil. Zaten isimler belli değil. Biz o aşamada değiliz. Biz milleti anlama aşamasındayız. Biz sözümüzü daha sonra söyleyeceğiz.

Tablo değişti. İstanbul ve Ankara’da AK Parti çok daha şanslı gözüküyor. Başka şehirlerde de… Aynı zamanda şu var; Milletin genel seçim ve yerel seçimleri birbirinden ayırdığını hepimiz biliyoruz. Yerel yönetimleri daha iyi anlamaya çalışıyoruz. Çünkü geçtiğimiz seçimde bazı kayıplarımız oldu. Bunları neden kaybettik, geri nasıl alabiliriz ve yeni şehirleri nasıl ilave edebilirizin halk okumalarını yapmaya çalışıyoruz. Bu yazı böyle geçirdik. Bunun olumlu sonuçlarını da mart sonunda alacağımızı düşünüyorum.

07 Ekim 2023

BAKAN KACIR: TÜRKİYE OYUN BOZAN, OYUN KURAN BİR ÜLKEDİR


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova’ya son operasyonlarla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı;

Türkiye’nin terörle mücadelesi büyük kararlılıkla devam edecek. Ülkede huzuru, güveni hakim kılmak için canla başla çalışıyoruz. Terörle mücadeleyi başkalarından talep edilen sistemlerle değil kendi geliştirdiğimiz milli savunma sistemleriyle yapıyoruz. Sınır ötesi harekatlarda da milli savunma sistemleri Mehmetçiği müdafaa ediyor. Türkiye’nin bu mücadelesi son terörist pişman edilene kadar devam edecek. Biz kendi kararlarını kendi alan bir ülkeyiz. Türkiye oyun bozan, oyun kuran bir ülkedir. 85 milyonun güveni için ne gerekiyorsa onu yapacağız.

TERÖRLE MÜCADELE VE SİHA AÇIKLAMASI

Bizim odağımız terörle mücadele. Biz bu mücadelede ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. SİHA dediğimiz bir robot uçaktır. Kaynağı bizdedir, ne kadar istersek o kadar üretiriz. Hedefimizin teröristler olduğunu tüm dünyaya ilan ettik. Biz harekatın neticesine odaklanmış durumdayız. Burada da inşallah en etkin şekilde alacağımız hareket ile tüm paydaşlar el birliğiyle gerçekleştiriyor. Milletimizin geleceğine kast eden hiçbir güce seyirci kalmayız. Bu odak noktasında Türkiye adımlarını atıyor, atmaya devam ediyor. 

Onlarca Togg’u Türkiye gerçekleştirebilecek kabiliyete sahip. Türkiye sadece savunma sanayinde değil sivil alanlarda da başarılarını ortaya koyacak seviyesindedir. Türkiye’nin teknoloji üssünde açılış gerçekleştirdim. Togg’un akıllı kameralarını üreten yerdi. Önümüzdeki dönemde bu girişim pek çok dünya markasına kamera ihraç ediyor olacak. 5G projelerinde milli projeler ortaya koyabileceğiz. Burada mutlaka 5G altyapısında yerlileştirme yapacağız. Türkiye raylı sistemlerde önümüzdeki dönemde yüksek hızlı trenleri de kabiliyetine ekleyecektir. 

Son 20 yılda atılan adımlar önümüzdeki dönemde meyvelerini vermeye başlayacak. Tüm sektörlerde hızlı yükselişin çıkması anlamında üstümüze düşeni yapmaya başlayacağız.

07 Ekim 2023

AK PARTİ’Lİ USTA’DAN EMEKLİ MAAŞI AÇIKLAMASI


AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, CNN TÜRK’te Dicle Canova’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Emeklilerin kendi maaşlarıyla ilgili beklentileri var. Bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bu teknik çalışmayla alakalı. Süreyle ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama iyi bir düzenleme getireceğiz inşallah. Burada önemli olan emeklinin alım gücünü artırmak.

EMEKLİYE İKRAMİYE OLACAK MI?

Bu Cumhurbaşkanımızın inisiyatifinde olan bir karar.

Bugünkü konuşma her açıdan çok önemli. Muhalefette hep bir değişimden bahsediliyor ama onu bile yapmakta zorlanıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği çok önemli mesajlar var, her açıdan önemli bir konuşma olacak.

07 Ekim 2023

‘KAPSAMLI BİR DEĞİŞİM OLACAK’


CNN TÜRK muhabiri Arda Erdoğan, kongrenin düzenleneceği salondaki atmosferi paylaştı, son durumu aktardı;

40 bin kapasiteli Ankara Arena Spor Salonu, saat 08.00’den itibaren tamamen doldu. Salonun içinde ve dışında toplam 100 bin katılımcı olacak. Türkiye’nin dört bir yanından izleyicilerin geldiğini görüyoruz. Partiyi 2024 yerel seçimlere taşıyacak kadroların belirlenmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta boyunca listeleri belirlemek için çalıştı. Dün akşam çok geç saatlere kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan MKYK’yı belirlemek üzere çalışmalarını gerçekleştirdi. MKYK 110 kişiden oluşuyor, burada kapsamlı bir değişim olacak. O isimler arasında netleşenler var. Örneğin Metin Tarhan, Hayati Yazıcı gibi isimler yer alacak. Toplumun çok farklı kesiminden isim de listede yer alacak.

07 Ekim 2023

AK PARTİ’DEN KONGRE PAYLAŞIMI
07 Ekim 2023

‘ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILIN PLANLAMASINI YAPTIK’


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CNN TÜRK’te Dicle Canova’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Kongre’nin kendisi bir mesaj zaten. Olağan kongre sürecine başladığınız zaman bir buçuk yıl sonra büyük kongre dönemine gelmiş oluyoruz. Önümüzdeki 5 yılın planlamasını yaptık. Nedir o adımlar Cumhurbaşkanımız Mayıs seçimini geçti kabineyi belirledi. İlçe başkanlarımızda değişim oldu. Siyasi partiler kanununa göre seçimlerden sonra yapsak da sorun olmayacağı halde o dinamizmi verelim diye buna başlayalım.

İSRAİL’E YAPILAN SALDIRI

İsrail’le ilişkiler iyi olduğunda da diplomatik ilişkiler koptuğunda da hep aynı şeyi savunduk. Bölgede istikrarın korunması. Bölgede istikrar iki devletle sağlanır. Bölgenin istikrara ihtiyaca var. Filistin konusunda da bunlar dikkate alınmalı.

‘MUHALEFET TERÖRLE MÜCADELEDE YANIMIZDA OLMALI’?

Sonuç olarak terörle mücadeleye giriyorsunuz. Önemli olan bu mücadelenin devam etmesi. Bu milli bir mesele. Yeri geldiğinde SİHA da düşer. Hadiseler yaşanmıştır, yaşanır da. Muhalefet terörle mücadelede yanımızda olmalı. Teröre karşı bir olursa milletin kalbine girerler. Diğer ittifak matematik ittifakı. Kazanılmayan seçim üzerinden dağıtılan bakanlıkların tartışmasını diğer ittifak da görüyorsunuz. Bizim ittifakımız da yürüyen bir süreç görüyorsunuz. Biz ittifaka matematiksel olarak bakmıyoruz. Biz 5 sene boyunca yönetimin devam etmesi için bu ittifakın sürmesi lazım.

Yerel seçimlerde de genelde olduğu gibi görüşme olacak. Her seçimin ayrı bir atmosferi var. Yerel seçim çok daha farklı. Mayıs seçimlerindeki oy oranları üzerinden bir değerlendirme yapmak bizi de yanılgıya düşürür onları da. Her seçimin milletin nezdinde ayrı bir değerlendirme vardır. 2019’da 11 büyükşehri kazanan CHP’nin 31 Mart karnesidir.

ANKET AÇIKLAMASI

İlk defa yerel seçime girmiyoruz. Anket çalışmasını belediyelerle ilgili 2019’daki seçimlerden bir yıl sonra anket çalışmalarına başladık. Belediyelerimizin anket sonuçlarını görmek isteriz. İkaz edeceğimiz durumlar varsa ederiz. Kentlerin önceliğine göre hareket edilecek. Memura, emekliye hiçbir zaman enflasyonun altında artış yapılmadı, yapılmayacaktır. Seyyanen zam bir dengesizlik oluşturmuş durumda. Hazine ve Çalışma Bakanlığı’nın çalışmaları devam ediyor. Bir deprem felaketi geçirildi. Şimdi ekonomi konusunda çok ciddi adımlar atılıyor. Bu dönem 3 dönem kuralı uyguladık, milletvekili olmadık.

07 Ekim 2023

ERDOĞAN, DELEGE KARTINI ALDI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Genel Merkez’e gelerek, kongre için delege kartını aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x