Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: İşsizlik son 11 yılın en düşüğü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Ekim ayında TÜİK’in yayınladığı işsizlik oranımız ise yüzde 8,5 düzeyindedir. Bu son 11 yılın en düşük işsizlik oranıdır. Mevsimsel etkilerden arındırılmış genç işsizliği ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 5 puan düşmüş durumda, bu önemli bir performans” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından bu yıl ‘Toplum 5.0’ temasıyla düzenlenen 2’inci İstanbul İnsan Kaynakları Forumu, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Forumun açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, çok sayıda kamu ve özel sektörün insan kaynakları temsilcileri katıldı.

“İşsizlik oranımız yüzde 9,1’e gerilemiştir”

Forumda konuşma yapan Yılmaz, istihdamın artmakta ve işsizlik oranı gerilemekte olduğunu söyleyerek,  “2023 yılında, yaşadığımız depreme rağmen büyümemizi devam ettiriyoruz. Bu yılın ilk 9 ayında Türkiye ekonomisi yüzde 4.7 büyüme kaydetti. Son çeyrekte, 3’üncü çeyrekte 5.9 büyümemiz var. Yılsonunda inşallah 4.4 gibi bir rakamla kapatmayı ön görüyoruz. Ocak-Eylül döneminde Türkiye’nin istihdam 504 bin kişi artmış ve işsizlik oranımız 0,9 puan azalarak yüzde 9,1’e gerilemiştir. Ekim ayında TÜİK’in yayınladığı işsizlik oranımız ise yüzde 8,5 düzeyindedir. Bu son 11 yılın en düşük işsizlik oranıdır. Mevsimsel etkilerden arındırılmış genç işsizliği ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık 5 puan düşmüş durumda, bu önemli bir performans. Orta Vadeli Programımızda işsizliği bu yılsonunda yüzde 10,1 olarak tahmin etmiştik. Bu son gelen rakamlar, olumlu yönde bir düzelme olduğunu gösteriyor. Büyük bir ihtimalle bu yılı tek haneli bir işsizlik oranıyla kapatmış olacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x