Dışişleri Bakanı Fidan, AB Komisyonu Üyesi Varhelyi ile görüştü; gündemde AB’nin Türkiye raporu vardı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Fidan’ın Varhelyi ile telefon görüşmesinde, 12 Aralık’ta yapılan AB Genel İşler Konseyi Genişleme Sonuçları ile 14-15 Aralık’ta düzenlenen AB Zirvesi Sonuçları ele alındı.

Fidan, Türkiye-AB ilişkilerine dair AB Komisyonu ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından hazırlanan Ortak Bildirimin, öngörülenin aksine, geçen hafta düzenlenen AB Zirvesi’nde ele alınmayıp, bir sonraki zirveye bırakılmasının doğru olmadığını ifade etti.

AB Komisyonu Üyesi Varhelyi’ye, Avrupa Birliği’nin Türkiye konusunda daha hakkaniyetli ve sağduyulu tutum sergilemesi gerektiğini söyleyen Fidan, küresel sınamaların yoğunlaştığı bu günlerde AB’nin stratejik bakış açısıyla hareket ederek Türkiye ile ilişkileri ilerletmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fidan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, yatırım alanında işbirliğinin artırılması ve vize kolaylığı sağlanması gibi konularda AB’nin en kısa zamanda somut adımlar atmasının beklendiğini hatırlattı.

TIKLAYIN | AB raporundan şartlı Gümrük Birliği modernizasyonu ve vize kolaylığı önerisi çıktı

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Oliver Varhelyi, Brüksel’deki komisyon binasında AB-Türkiye ilişkilerine dair Komisyon raporunu sunmuştu. unumda ikilinin vize kolaylığı ve Gümrük Birliği’nin modernizasyonu önerisi öne çıkmıştı. 

Komisyon raporunda üye devletlere belli Türk vatandaşlarının vize başvurularını kolaylaştırmak için atılabilecek adımları araştırma önerilmiş; bu grupta iş adamları, öğrenciler, aile fertleri Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşları bulunması öngörülmüştü. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x