Pakistan Başbakanı, Çin ile stratejik ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirtti

Pakistan’da geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Çin ile her alanda stratejik ve işbirliğine dayalı ortaklıktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Kakar, resmi ziyaret kapsamında İslamabad’da bulunan Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Veydong’u kabul etti.

Görüşmede Kakar, ülkesinin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) başarısına sarsılmaz şekilde bağlı olduğuna işaret ederek, CPEC projelerinin zamanında tamamlanması için Pekin ile İslamabad arasındaki yakın işbirliğinin sürmesinin önemini vurguladı.

Kakar, ülkesinin Çin ile her alanda stratejik ve işbirliğine dayalı ortaklıktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Çin’de “demir kardeşler” vurgusu

Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sun ise iki ülke arasında güçlü bağlar bulunduğunu yineleyerek, Pakistan ve Çin’in “demir kardeşler” olduğunu söyledi.

Sun, Pakistan’ın sosyoekonomik alanda kalkınmasına Çin’in sürekli destek vereceğini teyit etti.

Sun ve Kakar, Pakistan ve Çin ilişkilerinin yanı sıra bölgesel durumu da görüştü.

“Çin, Pakistan ile tüm alanlarda derin işbirliği arzuluyor”

Sun, Kakar ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani tarafından da kabul edildi.

Görüşmede Jilani ile Sun, CPEC’in yanı sıra ekonomik ve finansal işbirliği dahil ikili ilişkilerin tüm alanlarını ele aldı.

Jilani, Çin’in tüm meselelerde Pakistan’a verdiği desteğe teşekkür etti.

Sun ise Çin’in dış politikasında Pakistan’a özel önem verdiğine işaret ederek, Pekin’in İslamabad ile tüm alanlarda derin işbirliği arzuladığını söyledi.

CPEC projesi

CPEC kapsamında Pakistan’da enerji, hidroelektrik, yol ve toplu taşımada 25 milyar doların üzerinde yatırım yapıldı.

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni, Pakistan’ı kuzeydoğu-güneybatı yönünde katederek Gvadar ve Karaçi limanlarıyla Umman Denizi’ne bağlamayı amaçlayan “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” projesi, Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin kalbinde yer alıyor.

Proje kapsamında kara yolu projeleri, enerji santralleri, liman ve serbest bölge inşaatları yürütülüyor. Projelerin Pakistan’ı Çin imalat ürünlerinin dünyaya taşınması konusunda kilit lojistik üs haline getirmesi hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x